Mohlo by Vás zajímat

Recyklační příspěvek a zpětný odběr

Obrázek - recyklace elektroniky

Recyklační příspěvek

Od 1. ledna 2021 vešel v účinnost Zákon o výrobcích s ukončenou životností (jmenovitě § 73, resp. § 99 zákona č. 542/2020 Sb.). Tento zákon stanovuje prodejcům povinnost uvádět na daňových dokladech odděleně náklady, které vznikají v souvislosti se zpětným odběrem, zpracováním, využitím a odstraněním odpadního elektrozařízení – tzv. recyklační příspěvek.

 

Co to v praxi znamená?

V ceně konkrétních produktů na stránkách našeho e-shopu, spadajících pod kategorii elektrozařízení, je recyklační příspěvek již zahrnut. Náš zákazník je o konkrétní výši recyklačního příspěvku informován prostřednictvím daňového dokladu. Výše recyklačního příspěvku je na fakturách uvedena vždy bez DPH (21 %).

V případě prodeje elektrozařízení s vloženými přenosnými bateriemi nebo akumulátory, které je možné vykázat prostřednictvím zjednodušeného výkaznictví, je na daňovém dokladu uvedena výše recyklačního příspěvku již obsahující navýšení za vložené přenosné baterie či akumulátory, které produkt obsahuje.

Koupit si u nás však můžete i elektrozařízení, které v rámci sazebníku nespadá do kategorie s možností zjednodušeného výkaznictví. Příkladem mohou být baterie, které jsou součástí balení zakoupeného elektrického nářadí. V tomto případě budete prostřednictvím daňového dokladu informováni o výši recyklačního příspěvku za elektrozařízení, nicméně výše recyklačního příspěvku za baterii či akumulátor, který je prodejcem rovněž odveden, být ze zákona na daňovém dokladu uvedena nesmí.

 

Zpětný odběr aneb proč a co recyklovat?

Náš e-shop si, jakožto prodejce elektrozařízení, akumulátorů a baterií, zakládá na ohleduplném chování vůči životnímu prostředí, a proto vám přinášíme možnosti, jak jednoduše a bezplatně odevzdat svá vysloužilá elektrozařízení/baterie. Prosíme tímto naše zákazníky, aby po skončení životnosti elektrického zařízení či baterie, pomocí některého z níže uvedených postupů, tyto doručili na sběrná místa, kde budou zdarma přijata.

Vzhledem k tomu, že elektroodpad je nejrychleji rostoucím druhem odpadu, tak je opravdu potřeba s ním nakládat ekologicky a zodpovědně. Ať už se nám to líbí či nikoli, faktem je, že životnost každého elektrozařízení je omezena. Jakmile nám náš elektrický spotřebič, akumulátor či baterie vypoví službu, přichází na řadu věčná otázka - "kam s ní/m"? Nejdůležitější roli má v tuto chvíli sám spotřebitel, které rozhoduje o tom, zda pošle své vysloužilé elektrozařízení do tzv. recyklačního koloběhu. Stará a nepotřebná elektrozařízení a baterie nepatří do netříděho komunálního odpadu, naopak mají být předány prostřednictvím sběrných míst, tzv. míst zpětného odběru, ze kterých putují k opětovnému použití nebo k samotné recyklaci.

Recyklační koloběh_1

A jak můžete poznat, které zařízení je potřeba předat do sběrného dvora? Oba symboly, které vidíte níže, značí, že příslušné elektrozařízení/baterie nepatří do komunálního odpadu. Jsou tak označena všechna nová elektrozařízení/baterie. Symbol může být uveden přímo na zařízení, na jeho obalu nebo v návodu k použití či v záručním listu.

Symboly elektrozařízení

 

Jak se správně zbavit starého spotřebiče či baterií?

  • prostřednictvím veřejně dostupné sběrné sítě REMA (viz zde), která je určena pro zpětný odběr
  • prostřednictvím veřejně dostupné sběrné sítě, která je určena pro zpětný odběr (viz zde)
  • v případě množství nad 10 kg a více je možné využít službu BUĎ LÍNÝ
  • v případě potřeby je možnost se poradit na bezplatné lince Chytré recyklace (800 976 679)

 

Důležitost správné likvidace vysloužilých baterií

Nejen elektrozařízení, ale i baterie a akumulátory obsahují mnoho recyklovatelných kovů jako je například zinek, železo, mangan, nikl, kadmium nebo olovo. Některé z těchto látek jsou zároveň velmi nebezpečné pro životní prostředí a zdraví člověka, a to zejména rtuť, olovo a kadmium. Vybrané baterie jsou často označeny symbolem chemického prvku, který obsahují (Pb, Cd, Hg).

Předáním baterií a elektrozařízení na místo zpětného odběru tak zejména díky recyklaci materiálu šetříme primární zdroje surovin a zároveň chráníme naše životní prostředí před případným neodborným nakládáním.

Nepoužívané baterie, které nejsou předány k recyklaci prostřednictvím míst zpětného odběru, ale jsou skladovány například v kancelářských šuplících, či kdekoliv jinde v domácnostech či firmách mohou následně způsobit i požár. Tuto vlastnost mají zejména baterie s obsahem lithia. S ohledem na bezpečnost je tedy velmi důležité předávat použité baterie co nejdříve k recyklaci.

 

Nejběžnější typy baterií, jejich označení a užití:

 

Typ baterie

Běžné označení

Velikost

Příklady užití

Alkalické Alkalické, Alkaline, AlMn
AAA, AA, Svítilny, kalkulačky, hračky, hodinky, kouřové alarmy, dálkové ovladače
C, D, 6V, 9V
Knoflíkové Alkalické, lithiové, Velikost se Hodinky, naslouchadla, hračky,
rtuťové, stříbrné, různí blahopřání, dálkové ovladače
zinkovzduchové    
Zinkouhlíkové Classic, Heavy Duty, AAA, AA, Svítilny, kalkulačky, hračky, hodinky,
Power Cell C, D, 6V, 9V kouřové alarmy, dálkové ovladače,
  přenosná rádia, otevírání vrat
Lithiové Lithium, Lithium Ion, Velikost se Laptopy, mobilní telefony, digitální
Li-Ion různí kamery, mp3 přehrávače
Nikl-kadmiové Ni-Cd Velikost se Kamery, ruční nářadí, bezdrátové
různí telefony, vysílačky
Nikl-metalhydridové NiMH, Ni-Hydride Velikost se

Kamery, ruční nářadí, bezdrátové telefony, vysílačky

  různí
Olověné SLA, gelové 2V, 6V, 12V
UPS, kolečková křesla, terénní vozidla, vodní skútry
Rtuťové Rtuťové, Hg, HgO Velikost se Hodinky, naslouchadla, hračky,
různí blahopřání, dálkové ovladače
Stříbrné Stříbrné, AgO Velikost se Hodinky, naslouchadla, hračky,
různí blahopřání, dálkové ovladače

 

 

V případě jakýchkoli dotazů k výše uvedenému nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím e-mailu info@electro-room.cz nebo telefonicky na čísle +420 773 550 154. Rádi Vám zodpovíme Vaše dotazy.

Váš tým electro-room.cz

Doprava zdarma - pro všechny a bez limitů!

Krásný den všem!

Již od samého počátku vzniku našeho obchodu electro-room.cz jsme zavedli dopravné zdarma pro všechny objednávky, na jakékoliv místo ČR a zcela bez omezení.
To znamená, že objednávka skutečně nemusí mít žádnou minimální hodnotu. Neexistuje ani žádné minimální nebo naopak maximální množstevní omezení pro splnění dopravného zdarma. Dopravné je skutečně zdarma pro všechny objednávky, tedy i pro objemné zásilky jako jsou velké domácí spotřebiče, kde obvykle bývá dopravné již vysokou položkou k platbě.
Nejedná se o ojedinělou akci ani benefit pouze registrované zákazníky a není třeba plnit žádné dodatečné podmínky.

Vaše spokojenost je pro nás na prvním místě.

Váš tým
electro-room.cz